viral pazarlama

Masalsı bir marka hikayesi1 min read

Ağustos 16, 2009 2 min read

Masalsı bir marka hikayesi1 min read

Reading Time: 2 minutesYaratıcılık ve Marka

İnternette sörf yaparken rastladığım bu video beni o kadar etkiledi ki, işi gücü bırakıp hikayesini araştırmaya başladım.

Bu filmde en beğendiğim şeyi sorarsanız, bugüne kadar marka hikayesini bu kadar yaratıcı ve marka kimliği ile bütünleyici şekilde anlatan bir benzerine rastlamamış olmam diyebilirim.
Zaten filmin EuroBest Grand Prix, New York Festival ve Londra International Awards’ta altın alması da bu konuda ne kadar haklı olduğumun göstergesi sanırım.

“Mükemmelliğin Peşinde” isimli kısa filmde, 2007 yılında hayata veda eden Asics‘in yaratıcısı Kihachiro Onitsuka’nın ağzından markanın hikayesi, Japonların geleneksel kağıt katlama sanatı origami aracılığıyla, en son hareket kontrol ve 3D uygulamaları ile stop motion tekniği kullanılarak anlatılıyor. Bu tekniklerin çok harmanlanması ile de Asics‘in geleneksellik ve modernlik arasındaki çizgisini bir masal boyutunda anlatan böyle bir dünya ortaya çıkmış.

Kurumsal imaj
a yönelik bu video, Hamburg merkezli Alman ajansı Nordpol tarafından origami sanatçısı Sipho Mabona ile çalışılarak hazırlanmış.

Bakıldığında hikaye, bir çok marka hikayesi ile benzer öğeleri içeriyor, ancak anlatım şekli ve markanın böyle bir çalışmayı istemesi, o basit görünen ayakkabılarının arkasında yaratılan marka kültürü ve imajı hakkında farklı ipuçları da veriyordur herhalde.

Ajans: Nordpol+ Hamburg
Origami Artist: Sipho Mabona (Mabona Origami)

Yönetmen: Tim Schierwater (Nordpol+ Hamburg)
Sanat Yönetmeni: Sean Kirby (Nordpol+ Hamburg)
Producer: Florian Liertz (elemente-e Production)
Animasyon: André Junker, Chrisoffer Wolters (Nform)
Stopmotion: Kathrin Albers, Jim Lacy (Stoptrick)
Senaryo: Sebastian Behrendt

Marka Hikayesi Origami Stop Motion Video Marka Hikayesi
Asics Stop Motion Video Hazırlığı
One Comment
  1. [...] Marka Hikayesi | | dijital pr | sosyal medya pazarlama … [...]

Leave a comment