seo

Google’ın başarısının sırrı ne?1 min read

Mart 16, 2006 1 min read

Google’ın başarısının sırrı ne?1 min read

Reading Time: 1 minute

Ücretsiz verdiği hizmetler kadar, basit ve kullanıcı odaklı çözümlerle, el attığı her konuda “en iyi” olmayı başaran ve artık hiçbir rakip tanımaz hale gelen Google, internetteki tekelini resmen ilan etmiş durumda.

Neredeyse her gün ücretsiz olarak biz internet kullanıcılarına sunduğu yeni bir hizmetini duyduğumuz Google, sadece dünyanın en büyük teknoloji şirketi değil, aynı zamanda dünyanın en büyük şirketi olma yolunda da ilerliyor. Bana göre, sade bir arama motoru olarak yola çıkan, fakat adı artık internet kelimesiyle birlikte anılan Google‘ın başarısının altında yatan 2 temel şey var ve bu ikisi sadece rakiplerinin değil herkesin gözü önünde duruyor aslında: basitlik ve doğru pazarlama.

Google‘ı basit bir arama motoru olmaktan çıkarıp, internetin en büyük şirketi olmaya götüren şeyler için bir liste oluşturmaya kalkarsak benim ilk aklıma gelenler şöyle:
1- basitlik
2- yaratıcılık
3- farklılık
4- kişisel kullanıcılara ücretsiz hizmet vererek yaratılan bağımlılık
5- alternatif ve doğru pazarlama yöntemleri
6- geleceğe yatırım
7- sınır tanımamak
8- kendini yenileme ve geliştirme
9- cesaret
10- rakiplerini iyi analiz etme
11-
insana yatırım

(Elbette bu listeye sizlerin de ekleyeceği maddeler çıkabilir. Onları da yorumlarınızla birlikte bir başka yazıda derlemeyi düşünüyorum)

One Comment
  1. ibrahim

    bence en önemlisi , firma içinda uluslararası standartlarda toplam kaliteyi başarıyla uygulayabilmesi.

Leave a comment