satış yaşam

Dünyanın En İyi Satıcısı2 min read

Eylül 11, 2019 2 min read

Dünyanın En İyi Satıcısı2 min read

Reading Time: 2 minutes


Satış işi birçok insan için dünyanın en zor mesleklerinden biri olarak görülür.
Birçok kişiye göre de hayatta son yapmak isteyeceği işlerin başında gelir.
Aslında temelde satış; ilişkilerimizin, hatta tüm yaşamımızın da en önemli parçalarından biridir. Bu konuya ayrı bir yazıda kapsamlı bir şekilde mutlaka değineceğim.

Gelelim bu yazıyı neden yazdığıma… Yıllar önce duyduğum ve çok hoşuma giden satışla ilgili gerçek bir hikâye var. Başka bir kaynakta tekrar karşıma çıkınca, bunu yazıya döküp sizlerle de paylaşmak istedim.

Johnny Carson “The Tonight Show”

Hikâye, Amerika’nın gelmiş geçmiş en ünlü televizyon sunucularından Johnny Carson’un “The Tonight Show”u sunduğu dönemdeki bir programında geçiyor.
Carson’un o akşamki konuklarından biri “Dünyanın En İyi Satıcısı” lakaplı, satış hakkındaki kitaplarıyla ünlü Zig Ziglar’dır.

Carson, konuklarını peş peşe ağırladığı programında önce Ziglar’ı seyircilerine takdim eder ve hatırını sorar. Ardından, konuğunun hiç beklemediği bir anda masadaki sigara küllüğünü işaret ederek, “Senin için ‘Dünyanın En İyi Satıcısı’ diyorlar. Madem öyle, bana bu küllüğü satabilir misin?” diye sorar.

Zekiliği gözlerinden okunan konuk, bu ani soru karşısında bir saniye kadar düşünür ve Carson’a “Elbette. Bunu yapmadan önce, bu küllüğü neden istediğini öğrenebilir miyim?” der.

Carson, masasındaki küllüğü inceler ve “Bence çok kaliteli ve hoş görünüyor. Bu gerçekten çok iyi bir küllük.” şeklinde soruyu yanıtlar.

“Tamam.” der Ziglar, “Peki, bu küllük sence en az ne kadar eder?” diye devam eder.

Konuşmanın nereye gittiğinden habersiz olan Carson duraksar, düşünür ve ardından, “Bilmiyorum ama bence en az 20 dolar eder.” der.

Ziglar gülümser, “Peki o zaman. Sattım.”

Bu hikâye, satışta başarıya ulaşmak için potansiyel müşterilerimize doğru soruları sormamızın ne kadar önemli olduğuna dair güzel bir örnek.

Elbette, birçok farklı durum söz konusu. Her satışı, her müşteriyi kendi içinde ayrı bir vaka olarak görebiliriz. Ancak, iyi bir satıcı olmayı hedefliyorsak işe “Müşterimiz ne istiyor?”, “Neye ihtiyacı var?” ve “Nasıl fayda sağlayabilirim?” gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışarak başlamamız gerekiyor.

Leave a comment